safrakesesi.org https://www.safrakesesi.org Safra Kesesi, Safra Kesesi Hastalıkları ve Tedavi Yöntemleri tr-TR hourly 1 Copyright 2019, safrakesesi.org Thu, 01 Jan 1970 00:00:00 +0000 Tue, 10 Dec 2019 00:00:00 +0000 60 Safra Kesesi Ne İşe Yarar https://www.safrakesesi.org/safra-kesesi-ne-ise-yarar.html Sun, 02 Dec 2018 04:19:24 +0000 Safra kesesi ne işe yarar, safra kesesi karaciğerde üretilen safra sıvısını depolayan bir organdır. Çoğunlukla açlık durumunda safra kesesinde birikmiş olan safra, konsantre edilip depolanır. Sindirim anında safra k Safra kesesi ne işe yarar, safra kesesi karaciğerde üretilen safra sıvısını depolayan bir organdır. Çoğunlukla açlık durumunda safra kesesinde birikmiş olan safra, konsantre edilip depolanır. Sindirim anında safra kesesi kasılıp, içinde bulunan safra sıvısını on iki parmak bağırsağına boşaltır. Bu yağlı maddelerin emilimini sağlar.

Yetişkin bir insan günde yaklaşık olarak 700 ml safra üretmektedir. Safranın en önemli işlevi yağları küçük damlacıklara bölmektir. Ayrıca yağ sindiriminin son kalıntıları olan ürünlerle, yağda çözünen vitaminlerin emilimine yardımcı olmaktır. Bu vitaminler A, D, E ve K vitaminleridir. Kanda yer alan önemli sayılan yıkım ürünlerinin dışarı atılmasında rol oynar. Safrada oluşan aşırı su kaybı, tuz kaybı, safra kesesine aşırı miktarda kolesterol salgılanması gibi olumsuz koşullarda, kolesterol çöker ve safra taşlarının oluşumu gerçekleşir. Safra kesesi taşlardan ya da başka sebeplerden tıkandığında, safra bağırsağa akıtılamaz, karaciğer veya safra kesesi tarafından emilip kana karışır. Bu insanlarda sarılığın ortaya çıkmasına neden olur. Rahatsızlıkta göz akları ve cilt sarı renge bürünür. Safra bağırsağa gelmiş olan mide asidi nedeniyle asidik özellik kazanmış olan besin karışımlarını nötralize etmektedir. Antiseptik özelliği bulunduğundan, zararlı bakterilerin yok olmasını sağlar.     

Safra Kesesi Ne İşe Yarar

Safra kesesinin görevlerini engelleyen rahatsızlıklar nedir

 • Safra kesesi iltihaplanması: Safra kesesinde oluşan taşların neden olduğu iltihaplanmadır. Kolestetit adı verilen iltihaplanmanın kronik ve akut olmak üzere iki çeşidi bulunur. Kronik olanda safra kesesi büzüldüğü için çalışması engellenir. Organın hacminde büyüme olur. Kişide gaz ve hazımsızlık sorunları, karın bölgesinde ağrı gelişir. Sağ taraftan kaburgaların alt tarafına yayılan ağrılara ve sarılığa neden olur. Burada şişman ve kırk yaşını geçen kadınlar daha fazla risk altındadır. Safra yollarına yerleşmiş olan taşların neden olduğu akut iltihaplanmalarda, karnın sağ üst kısmında ani ağrı, sırta ve omuzlara doğru yayılım gösterir. Kusma, bulantı ve ateş yükselmesi yaşanır.
 • Safra kesesi taşları: Safra kesesi içinde bulunan pigmentlerin ve kolesterolün çökelek oluşturmasıyla ortaya çıkan yapılardır. Organ içindeki dengenin bozulması sonucunda oluşur. Değişik büyüklerde ve türlerde olabilirler. Oluşan taşların % 90 ı kolesterol taşlarıdır. Düz röntgenlerde tespit edilemeyen taşlar, içeriğindeki kalsiyum miktarı arttıkça düz röntgende görülebilirler. Kilolu kişilerde ve kadınlarda daha fazla safra taşına rastlanmaktadır.

Safra kesesinin görevini yapamadığı durumlarda verdiği belirtiler nelerdir

 • Hastaların % 70 ve 80 inde şikayet oluşmamaktadır.
 • Ağrılar genellikle karın bölgesinin sağ üst bölümünde ve sırta yayılım gösterir.
 • Kişilerde besinlere karşı gelişen tahammülsüzlük hissinin yaşanması.
 • Kusma ve bulantı şikayetleri meydana gelir. 
]]>
Safra Kesesi Nerede https://www.safrakesesi.org/safra-kesesi-nerede.html Mon, 03 Dec 2018 03:24:37 +0000 Safra kesesi nerede, safra kesesi karaciğerde salgılanmış olan safranın toplandığı, karaciğerin alt bölümünde yer alan, armut şeklinde bir organdır. Safra kesesi safrayı depolayarak yoğunlaştıran, belli periyotl Safra kesesi nerede, safra kesesi karaciğerde salgılanmış olan safranın toplandığı, karaciğerin alt bölümünde yer alan, armut şeklinde bir organdır. Safra kesesi safrayı depolayarak yoğunlaştıran, belli periyotlarla on iki parmak bağırsağına safrayı salgılama görevlerini üstlenir. Yemek yendiğinde safra kesesi kasılarak, konsantre edilmiş olan safra ince bağırsağa akıtılarak, sindirimin başarılı şekilde gerçekleşmesine fayda sağlar. Karın içinde, karaciğerin alt kısmına yapışık halde bulunan safra kesesi 10 x 3 cm boyutlarına sahip olan bir organdır. Karaciğerin salgıladığı safra, sol ve sağ safra kanallarından ana safra kanalına gelmektedir. Ana safra kanalı ve safra kesesi arasında, içeriğin boşaltılmasını sağlayan bir kanal bulunur. Ana safra kanalı ve pankreasın salgısını boşaltan kanalla birleşip, on iki parmak bağırsağına açılmaktadır.

Safra kesesinin işlevi ve hastalıkları nedir

Karaciğer zehirli maddelerin dışarıya atılması için, kanı bu maddelerden arındırmaktadır. Bunu gerçekleştirmek için, bunları safra salgısı içine boşaltır. Safra kolesterol, lesitin, safra tuzları ve bazı maddeler içermektedir. Safra kesesine gönderilen safra, besinlerin midede sindirilerek ince bağırsağa gelmesine kadar safra kesesinde bekletilir. İnce bağırsağa besinlerin gelmesiyle, safra salgısı safra kesesinden safra kanallarına salgılanarak ince bağırsağa gönderilir. Bu şekilde zehirli maddelerin vücuttan atılması gerçekleşmiş olur. Safra salgısındaki oranların bozulması, safrada bulunan fosfolipidler ve kolesterol safra taşlarının oluşumuna sebep olur. Taşların oluşumuna kolelityazis adı verilir. İnsanların onda birinde bu taşlar oluşmaktadır. Safrada taşların olması kusma, mide bulantısı, karnın sağ üst bölümünde ağrıların oluşmasına neden olur. Yağlı besinler ve kızartmaların tüketimi belirtileri daha fazla arttırır. Büyüklükleri kum tanesi kadar olabileceği gibi, bezelye büyüklüğünde de olabilir. Taşların % 80 i kolesterol taşları, % 20 si ise pigment taşlarıdır. Pigment taşlarının oluşum sebebi tam olarak bilinmese de, kan bozukluklarında, karaciğer sirozunda, bağırsak ameliyatlarında görüldüğü bilinmektedir. Taşlar safra kesesi iltihabına neden olabilir. Bu gibi hallerde kişilerde ateş, kusma, bulantı, karın bölgesinde ağrı, göğüs kısmında ağrı meydana gelir. Ağrılar kaburga kemiğinin alt bölümünden, omuzlara ve sırta doğru yayılım gösterirler. Genellikle akşamları görülen ağrılar, çok uzun süre devam etmez. İdrarda koyulaşma, titreme, gözlerde ve ciltte sarılık oluşur. Tedavi edilmediğinde ölüme sebebiyet verebilir.  

Safra Kesesi Nerede

Safra kesesi taşlarının komplikasyonları nedir

 • Safra kesesinde görülen ani iltihaplanmalar
 • Taşların safra kanalına düşmesiyle oluşan sarılık
 • Pankreatit oluşumu
 • Genellikle 4 mm den küçük olan taşlar ve yoğun safra çamuru etkisiyle yaşanan komplikasyonlar 

Safra kesesinde olan sorunlardan dolayı organın ameliyatla alınması sonrasında, karaciğerde yapılan safra depolanmadan ince bağırsağa akıtılır. Bu nedenle hastalar bu konuda fazla sıkıntı çekmezler. Vücut yapısı bu düzene kısa sürede alışmaya çalışır. Belli bir süre beslenme şekline dikkat edilerek, bu sürenin aşılmasına yardımcı olunur.

]]>
Safra Kesesi Ağrısı https://www.safrakesesi.org/safra-kesesi-agrisi.html Mon, 03 Dec 2018 12:22:30 +0000 Safra kesesi ağrısı, safra kesesine taşların olduğunda, iltihap bulunduğunda karşılaşılabilen bir durumdur. Safra kesesi safra salgısının depolandığı bir organ olsa da, anatomik açıdan karaciğerin bir parçası Safra kesesi ağrısı, safra kesesine taşların olduğunda, iltihap bulunduğunda karşılaşılabilen bir durumdur. Safra kesesi safra salgısının depolandığı bir organ olsa da, anatomik açıdan karaciğerin bir parçası olarak düşünülmelidir. Gün içerisinde karaciğer yaklaşık olarak 700 ml safra salgısı üreterek, ortak olan karaciğer kanalına boşaltılır. Bu sağının içeriğinde karaciğerden süzülmüş olan artık maddeler ile sindirim için gerekli olan enzimler vardır. İnsanların beslenme tarzına göre safra bileşimi farklılıklar gösterse de, temel maddeler aynı şekilde yer alır. Safra kanalı ve on iki parmak bağırsağının birleşiminde, etrafı büzme kası olan bir meme bulunmaktadır. Sindirimin olmadığı zamanlarda, yani insanlarken açken bu büzme kası da  kapalı halde bulunur. Bu esnada karaciğerden gelen safra, on iki parmak bağırsağına akmadan, safra kesesinde depolanmaya devam eder. Beslenme başladığında, özellikle yağlı besinler tüketildiğinde bu meme açılarak, safra kesesi büzülür. İçeride bulunan safra salgısının on iki parmak bağırsağına akışı sağlanır. Bu safranın besinlerle karışmasını ve sindirimde kullanılacak enzimleri açığa çıkarır.

Safra kesesi ağrılarının karakteristik özellikleri nedir

Safra kesesinde taşların olması halinde, önce şiddetlenen sonra yavaşlayan tarzda yani kolik ağrılar oluşmaktadır. Ağrılar hastaların % 30 unda bu şekilde yaşanmaktadır. Genellikle yemeklerden sonra sıklaşan özellikte ağrılardır. Safra kesesindeki taşın ya da taşların safra kanallarını tıkaması sonucunda oluşur. Ağrı şiddetli ve ani bir başlangıç gösterir. Başladıktan sonra yavaş bir şekilde azalarak geçer. Daha çok midenin ön tarafında ve karnın sağ üst bölümünde hissedilir. Bazı durumlarda sırta, omuzlara ve kürek kemiklerinin arasına ve kalbe vurabilir. Bu yüzden kalp krizi belirtisi olarak algılanabilir. Safra kesesinde iltihaplanma olması halinde, ağrılar daha şiddetli ve uzun süre sürebilir. Ağrıyla birlikte mide bulantısı, titreme, kusma ve ateş nöbeti geçirilebilir. Ağrıların ağır yemekler sonrasında yaşanması halinde, safra kesesinde taş oluşumu olduğundan şüphelenmek gerekir. Meydana gelen bu ağrıları, ağrı kesiciler bile dindirmeye yeterli gelmeyebilir. Hastalar çoğunlukla gaz çıkardıklarında ağrının geçeceğini düşünseler de, bu yeterli gelmeyecektir. Yemek sonralarında başlayan ağrılar, akşam ya da gece sıklaşır. 10-15 dakika veya saatlerce devam edebilir.

Safra Kesesi Ağrısı

Safra kesesi ağrısına karşı bitkisel tedaviler nedir

Elma kürü: Safra kesesi nedeniyle oluşan ağrıların dindirilmesi için, bir bardak elma suyuna koyacağınız bir yemek kaşığı elma sirkesini içebilirsiniz. Ağrının kısa sürede geçtiğini göreceksiniz.

Bitki çayları: Safra akışına yardımcı olmak ve ağrıları dindirmek için, anti spazmodik etkisi olan şifalı otları çay olarak demleyerek içmelisiniz. Bu otlardan aşağıdaki ölçülerde karıştırarak, etkili bir çay yapabilirsiniz.

 • 1 ölçü nane
 • 1 ölçü civan perçemi
 • 1 ölçü pelin otu
 • 1 ölçü ısırgan oyu
 • 2 ölçü hatmi kökü
 • 2 ölçü hindiba kök ve yaprağı

Yukarıdaki ölçülerde bitkilerin tamamı karıştırılır. Akşamları bir bardak soğuk suyun içine, bir yemek kaşığı bu karışımdan koyun. Sabaha kadar suyun içinde bekletin. Sabah karışımı süzün. Elde ettiğiniz karışımdan, gün içinde azar azar için.

Kara turp suyu: Safra kesesi ağrılarının iltihap nedeniyle oluşması halinde, günlük 100 gram kara turp suyunu azar azar için. Bu oranı zamanla 300 grama çıkabilirsiniz. Toplam 14 gün boyunca bu kürün uygulanması ağrılara iyi gelecektir. Yalnız kara turpun suyunu her gün taze olarak çıkarmalısınız.

İsveç şurubu: Bunu ağrının olduğu bölgeye haricen uygulamak faydalı olacaktır.

]]>
Safra Kesesi Çamuru https://www.safrakesesi.org/safra-kesesi-camuru.html Tue, 04 Dec 2018 07:20:48 +0000 Safra kesesi çamuru, safra kesesinin içerisinde bulunan sıvının zamanla yumuşaklığını yitirmesi ile meydana gelir ve ileri de taş oluşumuna neden olur. Karaciğerden safra kesesine geliş yolu zaman içerisin de v Safra kesesi çamuru, safra kesesinin içerisinde bulunan sıvının zamanla yumuşaklığını yitirmesi ile meydana gelir ve ileri de taş oluşumuna neden olur. Karaciğerden safra kesesine geliş yolu zaman içerisin de ve alınmayan bir takım önlemler dahilinde çamurlaşır. Bu çamur safra yolunu tıkatabilir ve ileride o bölgede taşların oluşmasına neden olur. Bu taşlar ileri de sancılı bir dönemi peşinden getirir ve kişinin yaşam kalitesini düşürür. Safrada meydana gelmiş olan çamurların varlığından çoğu zaman kişilerin haberi olmaya bilir. Yeni gelişmeye başladığı dönemlerde kişilere hiç bir etki göstermeksizin, bölgede yerleşme gerçekleştiren bu çamurlar sinsice alanı tıkar ve ileride ciddi sorunlara yol açar. Bu sorunların ilk başında ise ağrılı bir süreç gelir ve devamında kişiler de bulantı, kusma gibi belirtileri gösterir.

Safra kesesinde oluşan çamurun giderilmesi için ameliyata gerek yoktur. Düzenli beslenme listesi, öğün atlamadan bir program halinde yemek yiyerek çamurların temizlenmesini sağlaya bilirsiniz. Fakat eğer doktor kontrolünde bulunmadan kendi teşhisiniz ile safra kesenizde çamur olduğu kanısına varmış iseniz ilk olarak bir gastroskopi yaptırmanızda fayda olacaktır. Safra kesesinde oluşan çamurların ilk belirtileri titreme, üşüme, geğirme, kusma hissi ve bulantıdır. Pek çok kişi bu belirtiler dahilinde safra kesesi çamuru olduğu düşünebilir. Ancak pek çok hastalığın da belirtisi olan bu etkenler kişide görüldüğünde ilk olarak şikayetini bir uzmana bildirip uygun testleri yaptırmalıdır.

Safra Kesesi Çamuru

Safra kesesi çamurları kişilerde bir kere oluştuktan sonra devamını getirebilen bir sorundur. Özellikle bu hastalığın artış gösterdiği dönemler gebelik, oruç, uzun süreli aç kalma hali vs. çamurların oluşmasına neden olmakla birlikte artmasına da sebebiyet vermektedir. Bu durumların düzeltilip normal bir sürece geçilmesi halinde ilk olarak çamurda azalma sonrasında ise kayboluş görülecektir.

Tedavi;

İlk olarak hastanın safra kesesinde oluşmuş olan çamurun gelişimine bakılır. Eğer çamur ilaç tedavisi ile düzeltilebilecek gibi duruyorsa hastaya ilk olarak ilaç tedavisi önerilir. Bu husus da hastaya verilecek ilaç ''ursodeoksikolik asit'' isimli ilaçtır ve  hastanın durumuna bakıldıktan sonra verilmesi tavsiye edilir. Eğer hasta bu ilacı kullandığında mide problemi yaşar ise kısa bir zamanda mide doktoruna görünmesi en doğrusu olacaktır. Aynı zamanda safrada görülen bu durumu düzeltebilecek ''ursofalkın ve motilium'' gibi ilaçlarda safra kesesi çamurunun üstesinden gelebilmektedir. Safra kesesi çamuru her kişide görülmesi mümkün olan bir sorundur. Ancak bazı kişiler de ilerleme gösterebilirken, bazılarında ise kendiliğinden yok olabilir...

]]>
Safra Kesesi Taşı Neden Olur https://www.safrakesesi.org/safra-kesesi-tasi-neden-olur.html Wed, 05 Dec 2018 04:02:58 +0000 Safra kesesi taşı neden olur, safra kesesi armut şeklinde, karın bölgesinin sağ tarafında karaciğerin altında bulunan bir organdır. Organın içinde ince bağırsağa giden, safra adı verilen sindirime yardımcı olan s Safra kesesi taşı neden olur, safra kesesi armut şeklinde, karın bölgesinin sağ tarafında karaciğerin altında bulunan bir organdır. Organın içinde ince bağırsağa giden, safra adı verilen sindirime yardımcı olan sıvı bulunur. Safra kesesinde oluşan taşlar, bu sıvının katılaşmış halleridir. Büyüklükleri buğday tanesinden, golf topu büyüklüğüne kadar olabilir. Bazı hastalarda sadece tek bir taş oluşurken, bazılarında çok sayıda taş oluşumu olabilir. Hastaların taş şikayeti olduğunda, genellikle safra kesesinin alınması gerekebilir. İlaç kullanılarak tedavi uygulaması, çok uzun zaman sürebilir. Bu yüzden ilaç tedavisi sadece ameliyat olamayan hastalarda tercih edilmektedir. Safra kesesinde bulunan taşların en belirgin belirtisi ağrı meydana getirmesidir. Farklı yerlerde hissedilen ağrı, hastayı oldukça rahatsız eder. Safra kanalına yerleşip tıkanıklığa neden olduğunda, karın bölgesinin üstünde aniden ve şiddeti devamlı artan ağrılar görülür. Bu ağrılar karnın orta bölümünde, göğüs kemiğinin altında hissedilebilir. Kürek kemiklerine ve sırta yayılabilir. Bazı hallerde sağ omuza doğru gidebilir. Ağrının süresi kısa olabilir, saatlerce de sürebilir.  

Safra kesesi taşlarının nedenleri nedir

Safra kesesinin ürettiği safranın kimyasal yapısında meydana gelen dengesizlikler safra taşlarının oluşumunu sağlar. Karaciğerin yağları sindirebilmesi için üretilen safranın kimyasal dengesini bozan nedenler aşağıdaki gibidir.

 • Safranın fazla miktarda kolesterol içermesi: Taşların çoğunluğu 4/5 oranında kolesterol taşıdır. Safra özelliği itibarıyla karaciğerden gelen kolesterolü çözebilecek yapıdadır. Fakat karaciğerden çok miktarda kolesterol geliyorsa, bunun fazlası zamanla kristalleşir ve taşlara dönüşür.
 • Safranın fazla miktarda billirubin içermesi: Kırmızı kan hücrelerinin parçalanması ile üretilen bir kimyasal olan billirubin, bazı durumlarda karaciğerde fazla miktarda üretilir. Safra taşı oluşumunun bir nedeni de budur. 
 • Safra kesesi düzgün boşalmıyorsa: Safra kesesinin tam olarak ya da yetersiz boşalması halinde, içindeki safra yoğunlaşarak, taş oluşumuna neden olur.
Safra Kesesi Taşı Neden Olur

Safra kesesinde olan taşların çeşitleri nedir

 • Kolesterol taşları: Bunlar en sık görülen taşlardır. Renkleri genellikle sarıdır. İçeriği çözülmemiş kolesterol ya da farklı bileşenlerden oluşabilir.
 • Pigment taşları: Bunların renkleri koyu kahverengi ya da siyahtır. Safrada fazla miktarda billirubin olduğunda oluşan taşlardır.

Safra kesesi taşları kimlerde olur

 • Kadınlar erkeklere oranla üç kat fazla risk altındadır.
 • Birden fazla hamilelik yaşayan kadınlarda oluşan hormonal dengesizlik sonucunda oluşurlar. 
 • 40 yaşın üzerinde olan kişilerde
 • Siroz hastalığı olanlar
 • Midesinin bir bölümü alınmış olan kişiler
 • Sindirim sistemi hastalığı olanlar
 • Obez ya da fazla kilolu kişiler
 • Hamile olan kişiler
 • Kolesterol oranı yüksek ve yağlı gıdalarla beslenen kişiler
 • Lifli besinleri az tüketenler
 • Ailesinde safra taşı şikayeti olan kişiler
 • Diyabet hastaları
 • Kısa sürede fazla kilo verenler
 • Kolesterol ve östrojen ilacı kullanan kişiler risk grubuna girmektedir.

Safra taşı komplikasyonları nelerdir

Taşların neden olduğu ağrılar ihmal edilmemeli ve hemen doktora gidilmelidir. İhmal edildiğinde hayatı riske atabilecek durumlar ortaya çıkabilir. Taşların neden olabileceği durumlar;

 • Safra kesesi iltihaplanması
 • Safra kanalının iltihaplanması
 • Pankreas kanalının tıkanması
 • Safra kesesi kanseri 

Safra kesesinin alınması sindirimde sorunlara yol açmaz. Bu yüzden taş oluşumu olan hastaların tedavi olması, sağlıklarını k]]> Safra Kesesi Hastalıkları https://www.safrakesesi.org/safra-kesesi-hastaliklari.html Wed, 05 Dec 2018 13:59:10 +0000 Safra kesesi hastalıkları, safra kesesi karaciğer salgısı olan safranın depolandığı, karaciğerin altında yer alan torba biçiminde bir organdır. Safrayı depolama, yoğunlaştırma ve belli periyotlarla on iki parmak b Safra kesesi hastalıkları, safra kesesi karaciğer salgısı olan safranın depolandığı, karaciğerin altında yer alan torba biçiminde bir organdır. Safrayı depolama, yoğunlaştırma ve belli periyotlarla on iki parmak bağırsağına salgılama görevlerini yürütür. Safra kesesinde gelişen hastalıkların en belirgin özelliği karın üst sağ bölümünde ağrı ve hazımsızlıktır. Safra kesesinin kimyasal dengesinin bozulması çeşitli hastalıkların baş göstermesine neden olabilir.

Safra kesesi hastalıkları nelerdir

Safra kesesi taşları: Organın içinde normalde bulunan kolesterol ya da pigmentlerin çökelti oluşturmasıyla ortaya çıkan yapılardır. Safra içinde bulunan maddelerin oranlarında oluşan bozulmalar sonucunda meydana gelirler. İlk oluştuklarında pigment birikintisi ve kolesterol kristalleri biçiminde olan yapılar, zamanla safra taşı haline gelirler. Çapları ve türleri farklılık gösterir. Fakat oluşan taşların %90 oranı kolesterol taşları, diğerleri billirubin taşlarıdır. Bunlar normal röntgen filmlerinde görülmezler. İçeriğinde bulunan kalsiyum miktarı artarsa, düz röntgen filmlerinde görülmesi mümkün olabilir. Genellikle 20-60 yaş arası kadınlarda, erkeklere oranlara daha fazla rastlanır. Taşların oluşumu 30-40 yaşlarında başlayarak, giderek artar. Şişmanlarda, hamilelerde, fazla sayıda doğum yapmış olanlarda sıkça rastlanan bir sorundur. Safra kesesi bulunan kişilerin % 80 inde herhangi bir şikayet görülmez. Genellikle karın bölgesinin sağ üst bölümünde ve sırta vuran ağrılar, şişkinlik, kusma ve bulantı, gıdalara karşı tahammülsüzlük yaşanır. Rahatsızlığın tanısı ultrasonografi ile konur. Başka hastalıkların tetkiki sırasında yapılan MR ya da bilgisayarlı tomografi yöntemlerinde de taşlar tespit edilebilir. Tedavisi genellikle cerrahi yöntemle safra kesesinin alınmasıdır. Bunun dışında taşların kırılması ya da ilaçlarla eritilmesi yöntemleri kullanılabilir. Bu yollar oldukça uzun bir süreç gerektirdiğinden, çoğunlukla ameliyat olamayan hastalarda tercih edilmektedir.

Safra Kesesi Hastalıkları

Safra kesesi polibi: Polipler safra kesesinde görülen iyi huylu tümörlerdir. Yaşam boyunca görülme sıklığı %1-4 arasında değişmektedir. Genellikle taramalarda, değişik yakınmalar sonrasında yapılan ultrasonografi ile teşhis edilirler. Safra kesesinde beş farklı polip görülmektedir.

 • Kolesterol polipleri: Poliplerin yaklaşık olarak %60 oranını oluştururlar. Birden fazla, her biri 2-10 mm çapında olan polipler, kolesterol birikmesi sonucunda oluşur. Pankreatit ya da safra yolu tıkanıklığına neden olabilirler.
 • Adenomlar: Poliplerin % 25 oranını meydana getirirler. Ortalama olarak 10-20 mm çapında olurlar.
 • İltihabi polipler: Poliplerin % 10 u bunlardan oluşur. Ortalama olarak 5-10 mm çapındadırlar.
 • Safra kesesi adenomları: Poliplerin % 4 ü bunlardır.
 • Safra kesesi kanserleri: Organda oluşan poliplerin % 1 oranını bunlar oluştururlar. Kanser oluşturan adenomların çapı 12 mm den daha büyük olur. Adenom çapı 20 mm civarında olduğunda kanser olasılığı yükselmektedir.

Safra kesesinde oluşan poliplerin tedavisi 10 mm çaptan daha büyük olduklarında, safra kesesinin cerrahi yöntemle, daha çok laparoskopik yöntem uygulanarak alınmasıyla gerçekleşir. Poliplerde de taşlar gibi ameliyat sırasında safra kesesinin tamamı alınır.

Safra kesesi iltihapları: İltihaplar had ya da müzmin şekilde olabilir. Had safra kesesi iltihabının en fazla görülen nedeni, safra kesesi ağzında olan tıkanmadır. Tıkanma çoğunlukla safra kesesi taşlarından dolayı olur. Tümörler, delinerek safraya açılan mide ülserleri, safra yollarında olan anormallikler de tıkanmaya neden olabilir. Safra kesesi ağzının tıkanması, kese içinde basıncı arttıracağından, kese duvarına daha az kan gelir. Kanlanmanın azalması, duvarda doku öl]]> Safra Kesesi Kanseri https://www.safrakesesi.org/safra-kesesi-kanseri.html Wed, 05 Dec 2018 15:04:29 +0000 Safra kesesi kanseri, safra kesesi karaciğerin üretmiş olduğu safranın depolandığı, kaslardan oluşmuş olan, karaciğerin altında yer alan bir organdır. Safra kesesinde depolanan safra burada geçici olarak biriktirilir Safra kesesi kanseri, safra kesesi karaciğerin üretmiş olduğu safranın depolandığı, kaslardan oluşmuş olan, karaciğerin altında yer alan bir organdır. Safra kesesinde depolanan safra burada geçici olarak biriktirilir. Buradan on iki parmak bağırsağına gönderilir. Besinler mideden çıkarak on iki parmak bağırsağına geçerken sinirler safra kesesini sıkıştırarak, burada biriken safranın on iki parmak bağırsağından geçmekte olan besinlerin üzerine akar. Safra kesesinde görülen kanserler, tüm sindirim sistemi kanseri türleri arasında beşinci sıradadır. Genellikle 55 yaş üzerinde olan kişilerde yaşanırken, 70 yaşın üzerinde daha fazla görülmeye başlar.

Safra kesesi için risk faktörleri nelerdir

Hastalığın nedenleri bilinmemektedir. Fakat uzun bir dönem safra kesesinde kalmış olan taşların, iç zarda lezyona neden olarak kanseri oluşturduğu düşünülmektedir. Bunun nedeni kanserlerin % 80 inde safra taşının saptanmış olmasıdır. Yapılan incelemelerde safra kesesinde 3 cm üzerindeki taşlarda, poliplerde, safra kesesi anomalilerinde kansere oldukça sık rastlanmıştır.

Safra kesesi kanseri belirtileri nelerdir

Hastalardaki belirtiler genellikle daha önce geçirilen safra kesesi hastalığına bağlı olarak görülür. Hastaların çoğunda kronik hale gelmiş safra kesesi iltihabı, iş görmeyen bir safra kesesi şikayetleri görülür. İlk aşamada görülen bulantı, kusma, iştahsızlık, kilo kaybı gibi şikayetler aldatıcı olabilir. Hastalarda oluşan karın bölgesinin sağ üst bölümündeki ağrı, ağrının arkaya sırta yayılması ve geceleri artan özellikte olması belirleyici faktörlerdir. İlerlemiş vakalarda sarılık, koyu renk idrar, açık renk dışkılama görülebilir. Hastalığın teşhisinin yapılması sırasında, rahatsızlığın çoğunlukla 3-6 ay öncesinde başladığı görülmüştür. Bazı durumlarda bu süre bir yıla kadar uzamaktadır. Hastalar genellikle sarılık belirtisi ile doktora başvurmaktadır. Sarılık kendi başına bir hastalık olarak kabul edilmez. Sadece bir rahatsızlığın belirtisi olarak görülür.

Safra Kesesi Kanseri

Safra kesesi kanserinin teşhisi nasıl yapılır

Hastalarda erken dönemde kronik safra kesesi iltihabının şikayetleri görülür. Hastaların % 30 unda karnın sağ üst kısmında ağrı belirgindir. Bazı vakalarda lokal ağrı, ateş, hassasiyet ile seyreden akut safra kesesi iltihabı, lökositoz görülebilir. Yapılan tetkiklerde alkali fosfataz ve billirubin seviyelerinde yükselme belirlenir. Anjiyografi erken dönemde fazla bilgi vermezken, ileri safhada olan rahatsızlıklarda yeterli bilgi sağlayabilir. Bilgisayarlı tomografi ise kesin teşhis konulması için önemli bir tetkiktir. Bunun yanında ultrasonografide tanı için önemlidir. Bu yöntemlerde safra kesesindeki kalınlaşma, taş ve tümör oluşumları tespit edilebilir. Yapılan tüm tetkiklere rağmen vakaların % 5 ine kesin teşhis konulabilmektedir. Kesin tanı yapılan ameliyat sonrasındaki patolojik inceleme ile belirlenir. 

Safra kanseri tedavisi nasıl yapılır

Yapılan safra kesesi ameliyatıyla patolojik inceleme yapılan hastalar için tedavi aşaması daha kolay olmaktadır. Vakaların çok azında tümörler kese içinde kalmaktadır. Bu durumlarda çevre lenf nodüllerinin ve kese yatağının çıkarılması gerekebilir. Tedavide ışın ve ilaç tedavisinin etkinliği oldukça azdır. 

]]>
Safra Kesesi Polipleri https://www.safrakesesi.org/safra-kesesi-polipleri.html Thu, 06 Dec 2018 08:05:30 +0000 Safra kesesi polipleri, safra kesesindeki iyi huylu tümörlerdir. Safra kesesi karaciğerin altında yer alan, kaslı bir yapısı olan ve karaciğerden gelen safranı depolandığı armut biçiminde bir organdır. Safrada buluna Safra kesesi polipleri, safra kesesindeki iyi huylu tümörlerdir. Safra kesesi karaciğerin altında yer alan, kaslı bir yapısı olan ve karaciğerden gelen safranı depolandığı armut biçiminde bir organdır. Safrada bulunan maddelerde olan kimyasal farklılıklar, miktarında olan fazlalıklar safra kesesinin düzenini bozmaktadır. Sadra kesesi hastalıkları içinde yer alan polipler dikkatle takip edilmesi gereken oluşumlardır. İnsanlar yaşamları boyunca % 4-7 oranında safra keselerinde poliplerle karşılaşabilir. Genellikle bir şikayet üzerine yapılan karın ultrasonografisi ya da genel tarama sırasında tespit edilirler. Laparoskopik yöntem kullanılarak yapılan ameliyatlarda yapılan patolojik incelemelerde % 2-12 oranında safra polibi belirlenir. 

Safra kesesi polipleri için risk faktörleri nedir

 • Doğumsal polipler
 • Hepatit B hastalığı
 • 60 yaşın üstündeki kişiler
 • Safra taşlarının olması
 • Poliplerin çapının 6 mm den fazla olması, sesil ve tek olması
 • Primer sklerozan kolanjit

Safra kesesinde görülen polipler nelerdir

Safra kesesinde görülen polipler kötü huylu ya da iyi huylu olabilir. İyi huylu olanlar daha sık görülmektedir. Lipom, kolesterol, papiller, epitelyal, heterotropik, adenomatöz iyi huylu polipler arasındadır. Kolesterol polipleri safra kesesinde görülen poliplerin % 60 ını oluşturur. Kolesterol birikimi nedeniyle oluşur. Pankreatit ve safra yolu tıkanıklıklarına sebep olabilirler. Adenomlar poliplerin % 25 ini oluşturur. Diğer polipler arasında iltihabi polipler, safra kesesi kanserleri sayılabilir. Kötü huylu olan polipler arasında müsinöz kistadenom, adenoakantoma, skuamöz hücreli karsinom sayılabilir.  

Safra Kesesi Polipleri

Safra kesesi polipleri teşhisi nasıl yapılır

Polipler genelde belirti vermeden gelişme gösterirler. Belirti verenler ise sıklıkla gıdalara tahammülsüzlük, hazımsızlık, karın şişkinliği, karın sağ üst bölümünde ağrı, kusma, bulantı, sarılık gibi semptomlar verirler. Teşhis için ultrasonografi, bilgisayarlı tomografi ve ilaçlı film tetkikleri yapılır. Poliplerin iyi ya da kötü huylu olması çaplarının belirlenmesi, şekillerinde olan düzensizlikler ile belirlenmeye çalışılır. Yüksek çözünürlüklü ultrasonografi ile daha iyi sonuçlar alınabilir. Bilgisayarlı tomografi çapı  mm den küçük olan polipleri belirleyebilir.

Safra kesesi polipleri nasıl tedavi edilir

Ameliyat sonrasında patolojik inceleme yapılan poliplerin % 1-20 oranında kanserleşme riski saptanmıştır. Kanser riski olan adenomların çağı 12 mm den daha fazladır. Poliplerin çapları büyüdükçe kanser riski artmaktadır. Bu yüzden polipler genellikle 3 ayda bir takip edilmeli, tedavileri ihmal edilmemelidir. Uygulanacak tedavi poliplerin çapı 10 mm üstüne çıktığında, çok sayıda olması halinde safra kesesinin laparoskopik yöntem kullanılarak alınması yönündedir. Bu safra kesesi kanserinin gelişmesini önleyecektir. Yapılan ameliyatlarda sadece polipler değil, safra kesesinin tamamı alınmaktadır. Safra kesesinin olmaması vücut için çok önemli değildir. Onun yaptığı görevi vücudun kendisi absorbe edebilir. Sadece ameliyat sonrası hastaların 1-2 ay yağlı gıdalardan uzak durması gerekir. Hastalar bir süre mide sorunları, ishal ve karın ağrıları yaşayabilirler. Ameliyatın riskli olması durumunda, belli periyotlarla takip edilecek  olan poliplerin gelişimi izlenir.

]]>
Safra Kesesi Ameliyatı https://www.safrakesesi.org/safra-kesesi-ameliyati.html Fri, 07 Dec 2018 03:38:22 +0000 Safra kesesi ameliyatı, safra kesesinde poliplerin ve taşların sorun oluşturduğu hallerde safra kesesinin laparoskopik yani kapalı yöntemle alınmasıdır. Safra kesesinde iltihaplanma olmasında, taşlardan dolayı tekrarl Safra kesesi ameliyatı, safra kesesinde poliplerin ve taşların sorun oluşturduğu hallerde safra kesesinin laparoskopik yani kapalı yöntemle alınmasıdır. Safra kesesinde iltihaplanma olmasında, taşlardan dolayı tekrarlayıcı ve şiddetli nöbetler şeklinde sancıların olmasında, taşlardan dolayı hastada bulantı, hazımsızlık, karın bölgesinde ağrı gibi şikayetlerin olmasında, pankreatit hastalığı gelişmişse, safra kanalında tıkanıklık olup sarılık görüldüyse ameliyat kaçınılmaz olur.

Safra kesesi ameliyatı öncesinde yapılan hazırlıklar nelerdir

Verilen ameliyat kararı sonrasında hastalar anestezi uzmanı tarafından muayene edilir. Hastanın coraspin, aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlar kullanması halinde, bunlar kesilerek 5-6 gün beklenir. Bu yapılmadığı takdirde ameliyatta kanama riski fazla olacaktır. Ameliyattan önce gece 24:00 den itibaren hastanın suda dahil hiç bir şey yiyip, içmemesi gerekir. Sarılık geçirmiş olanlar bununla ilgili tüm kan testlerini yaptırmalıdır. Başka hastalıkları bulunanlar, bunlarla ilgili tetkiklerini yaptırmalı, bu hastalılarla ilgili ilaçlarını az suyla içmelidir. Hastalar ameliyatla ilgili aydınlatılmalı, riskleri öğrenmeli ve onay formunu imzalamalıdır.    

Safra Kesesi Ameliyatı

Safra kesesi ameliyatı nasıl yapılır

Ameliyat çoğunlukla laparoskopik yöntemle yapılır. Yapılan işlemlerin tamamı karın bölgesine açılan küçük kesilerden sokulan çubuk biçiminde aletler yardımıyla yapılır. Ameliyatta  hastaların tamamen uyutulduğu genel anestezi tercih edilir. Ameliyatla amaçlanan safra kesesini karındaki bağlantılarından ayırıp, içinde bulunan çamur ve taşlarla birlikte tamamen çıkartmaktır.

 • Önce göbek bölgesinden küçük bir boru sokulup, karın boşluğu ortalama olarak 4 litre gazla şişirilmektedir.
 • Borunun içinden çubuk şeklinde bir kamera sokularak, karnın içindeki görüntü televizyon ekranına verilir. Bu şekilde yapılacak işlemler ve cerrahi aletler için iyi bir görüş olanağı ve hareket imkanı sağlanmış olur.
 • Sağ kaburga yayının altından üç adet daha küçük boru yerleştirilir ve içinden çubuk şeklinde cerrahi aletler içeriye sokulur. Doktor bu esnada karnın içindeki organları, kullandığı aletleri ve yaptığı tüm işlemleri ekrandaki görüntüden izleyip ameliyatı gerçekleştirir.
 • Kamera her an görüntüyü büyüterek, istendiği gibi ekrana yansıtarak doktorun görüş açısını en üst seviyeye taşır. Bunun için açık olarak yapılan ameliyatlardan daha üstün bir yöntemdir. Gerekli görüldüğü takdirde ameliyatın bant kaydı alınabilir. 
 • Yapılan ameliyat sırasında önce safra kesesinin kanalı ve damarı bulunarak, titanyum zımbalar yardımıyla kapatılır, kesilir ve ayrılır. Ardından safra kesesinin karaciğere yapışık halde bulunan bölümü çıkarılarak, karnın içinde serbest duruma getirilir. Safra kesesi karına açılan deliklerden birinden çıkarılır.
 • Yapılan işlem bittikten sonra, içeride olan gaz tamamıyla boşaltılarak, açılmış olan küçük kesiler gizli yapılan dikişlerle kapatılarak, ameliyat sonlandırılır.
 • Akut derecede iltihapla başvuran hastalarda ya da uzun zamandır iltihabı bulunan hastalarda yapılan ameliyat daha zor olmaktadır. Bunun yanında hastaların genel durumu, safra kesesinin diğer organlarla ilişkisi, ameliyatı yapan doktorun tecrübesi ameliyatın gidişini etkilemektedir. Ameliyat yaklaşık olarak 15-45 dakika arasında devam eder. Erken teşhis edilen durumlarda, deneyimli doktorlarla yapılan ameliyatlar oldukça başarılı geçmektedir. 

Safra kesesi ameliyatı sonrasındaki gelişmeler nelerdir

Hastalar ameliyat sonrasında 4-6 saat içinde sulu ve yumuşak gıdalarla beslenmeye geçebilir. 24 saat sonrasında hastaneden taburcu edilebilir. Çalışan kişiler ameliyattan sonra 3-4 gün içinde işbaşı yapabilir. Bunun dışında hastaların 1-2 ay kadar kızartma ve yağlı besinlerden uzak durması gerekir.

Safra kesesinin alınması vücutta]]> Safra Kesesi Taşı https://www.safrakesesi.org/safra-kesesi-tasi.html Fri, 07 Dec 2018 21:53:48 +0000 Safra kesesi taşı, sindirim sisteminde önemli bir rolü olan safra kesesi içinde oluşmaktadır. Safra denilen ve yağ ile kırmızı etlerin sindirilebilmeleri için gerekli olan sindirim salgısı safra kesesinden salgılanmaktad Safra kesesi taşı, sindirim sisteminde önemli bir rolü olan safra kesesi içinde oluşmaktadır. Safra denilen ve yağ ile kırmızı etlerin sindirilebilmeleri için gerekli olan sindirim salgısı safra kesesinden salgılanmaktadır. Safra kesesi taşı özellikle yağlı yemeklerden sonra kendisini belli eden bir sağlık problemidir. Karnın sağ tarafında üst kısıma denk gelen bölgede sırta ve omuz bölgesine doğru vuran bir ağrı oluşturmaktadır. Oluşumuna yol açtığı ağrı şekli kalp krizi belirtileriyle benzerlik gösterdiği için çoğu kişi tarafından karıştırılabilmektedir. Safra kesesinin sindirim sisteminde oldukça önemli bir görevi bulunmaktadır ancak safra kesesi taşı sindirimin temelinde çok önemli olan bu görevin tam olarak yerine getirilememesi gibi bir duruma yol açar.

Safra kesesi taşı oluşumu

Uzman hekimler tarafından safra taşlarının oluşmasına neden olarak bazı kan hastalıkları ve kolesterol çökmeleri gösterilmektedir. Safra sıvısı içinde çözünmedikleri için askıda kalan maddeler oran olarak bozulma olması durumlarında safra kesesi taşı oluşabilmektedir. Kristaller halinde oluşan çökeltiler zaman içinde birleşerek küçük parçacıklar meydana getirirler. Safra kesesi taşı  çökerek safra çamurunu meydana getiren parçacıklar birleşerek taşları meydana getirirler. Karaciğerde günlük olarak 1 litre civarında salgılanan safra sıvısı içerisinde oluşan tortular uzun süreli aç kalma durumlarında da safra kesesi taşı oluşumuna neden olabilmektedir.

Safra Kesesi Taşı

Safra kesesi taşı belirtileri

Safra kesesi taşı karın bölgesinde sırta doğru vuran bir ağrıyla kendini belli etmektedir. Ama özellikle sindirimi zor olan çok yağlı ve ağır yemeklerin yenmesinden sonra daha da şiddetlenen bu ağrının beraberinde bazı durumlarda başka etkiler de oluşabilmektedir. Safra kesesi taşının neden olabileceği diğer ağrı türleri şöyledir;

 • Üşüme, titreme olması
 • Ateş yükselmesinin olması
 • Bulantı ve kusma

Yukarıda verilen belirtiler illa ki sizde görülmeyebilir. Ama safra kesenizde taş oluşumu olduğunu düşündüren durumlar ile karşılaşabilirsiniz. Örneğin yediklerinize ve içtiklerinize dikkat etmenize rağmen yemeklerden sonra hazımsızlık ve şişkinlik gibi şikayetler safra kesesi taşı belirtisi olabilir. Bu durumda bir doktora başvurmanız yararınıza olacaktır.

Safra kesesi taşı başka türden hastalıklara neden olurmu

Safra kesesi taşı  safra kesesinin iltihaplanmasına ve oluşan taşların safra kanalına düşerek tıkanmaya neden olabilir. Safra kanalında meydana gelen tıkanıklık safra sıvısının sindirim için kullanılmasını engeller bu durum da sarılık oluşur. Tüm safra kanallarının tıkanması pankreas iltihaplanması gibi çok ciddi hastalıklara yol açabilir. Bu nedenle safra kesesi taşı önemsenmeyip ihmal edilebilecek bir problem değildir. İltihaplanma olması durumunda hastada ateş yükselmesi de görülür. Görülen diğer rahatsızlıklar ataklar halinde oluşabilen bulantı ve kusma şikayetleridir. Safra kesesi taşının yol açabildiği diğer ciddi bir durum ise safra kesesi taşının safra kesesi duvarına sürtünmesi sonucunda duvarın delinmesi ve bağırsağa geçmeleridir. İnce  bağırsağa geçen taş tıkanmaya neden olur. Tıkanma başka tür bir komplikasyon olarak bilinmektedir.

Safra kesesi taşı ameliyatı sonrası

Safra kesesinde taş olan kişilere genelde cerrahi olarak müdahale edildiğinde kese içindeki taşlar ile birlikte alınmaktadır. Safra kesesi taşı için  yapılan ameliyattan sonra safra kesesinin görevini karaciğer üstlenmektedir. Safra sıvısı artık depolanmaz gerektiğinde karaciğer tarafından salgılanır ve sindirim gerçekleşir. Safra kesesi taşı bir hastalık sonucu oluşmaktadırlar. Eğer ameliyatta sadece taşlar alınırsa taşlar yeniden ol]]> Safra Kesesi İltihabı https://www.safrakesesi.org/safra-kesesi-iltihabi.html Fri, 07 Dec 2018 22:13:59 +0000 Safra kesesi iltihabı, kişiler de safra kesesi fosseptik’inin tıkanması sonucunda oluşur. Genelde bu hastalığa tıp içerisinde ‘’kolesistit’’ adı verilir. Kendi içerisinde 2 türü olan bu hastalığın ilerlemesi ile safr Safra kesesi iltihabı, kişiler de safra kesesi fosseptik’inin tıkanması sonucunda oluşur. Genelde bu hastalığa tıp içerisinde ‘’kolesistit’’ adı verilir. Kendi içerisinde 2 türü olan bu hastalığın ilerlemesi ile safra kesesi büzülür ve istenildiği şekilde çalışma gösteremez. Aynı zaman da sürekli safra salgısı, kese de hacmin artışına ve efor sağlamamasına neden olur. Hastanın karın kısmında yemeklerden sonra gaz ve gerginlik gibi olumsuzluklar görülür.

Hastalığın oluşması ile safra kesesi zamanla şişer ve gerilir. Görülen bu gerilme sonucunda ödem ve dolaşım da bozukluk görülür. Bu da iler de safra kesesinde çürümelere ve hatta delinmesine neden olur. Tıkanmalar ileride kesenin içerisinde çamur oluşumuna ve taş birikimine yol açar. Oluşan bu kötü etkenler de safra kesesinin boşaltım yapmasını engeller ve kanalın ağzında birikerek kişileri zor duruma sokar. Zaman, zaman görülen ağrılar sırttan sağ küreğe ve göğse doğru yayılabilir. Ancak bu tür vakalar ‘’kronikleşmiş kolestit’’ hastalarında diğerlerine oranlara daha çok görülür. Genel anlamda bu tür safra kesesi iltihabı 40 yaş üzeri ve oldukça fazla kilolu bayanlar da görülen bir durumdur.

Akut safra kesesi iltihabı ise taşlardan meydana gelen bir hastalıktır. Bu hastalığın ana nedeni olarak safra kesesi taşları ön görülmüş ve tıp içerisinde akut klostit olarak hitap edilmiştir. Bu hastalığı taşıyan kişiler de aniden gelen ve son derece şiddetli olan, çok çabuk gelişen sırt ve omuz kısmında meydana gelen ağrılar görülür. Ateşin seyrinde artış olur ve ilerledikçe kusma ile bulantı gözlenir. Her iki çeşit iltihapta da zaman kaybı yaşamadan doktor kontrolünde bulunmak gerekir.

Safra Kesesi İltihabı

Safra kesesi iltihabı belirtileri;

Safra kesesi iltihabının apaçık belirtisi karın ağrısıdır. Özellikle karnın sağ tarafında oluşan bu ağrı zamanla ateş faktörüne yol açar. Ağrıların görülüşü, önden göğüs ve sırttan kürek şeklinde gelir, git gide diğer taraflara doğru yayılır. Safra kesesi iltihabının oluşmasına neden olan etkenler, yemeklerin ardından mide bulantısına ve kusmaya da yol açmaktadır. Ağrılar çoğu zaman kişilere dalga, dalga gelir ve gitmesi biraz uzun sürer. Bilhassa safra kesesinin olduğu yere baskı yapınca ağrının şiddetinde artış olur. Aynı zaman da ağrının yaşandığı süreçlerde ten renginde sararmalar ve bazı kişiler de döküntüler oluşur. Hastalık bu şekilde ağır, ağır meydana çıkar ve yaklaşık 4-5 gün boyunca kendini sürekli hatırlatır.

Safra kesesi iltihabı teşhis;

Safra kesesi iltihabının teşhisi için ilk olarak doktor muayenesi tercih edilir. Doktorun elle yapacağı muayenenin yeterli görülmediği durumlarda, laboratuar analizlerine ve klinik tahlillere başvurulur. Hastalığın teşhisinin konulması bu sayede hem kolaylaşmış olur, hem de açıklık kazanıp net bulgular elde edilmiş olunur. Rahatsızlık kendini vermiş olduğu ağrı, ateş, kramp ve sancı sayesinde belli eder. Hastalığının teşhisinin koyulmaması halinde veya ihmal edilmiş olması durumunda safra yoğunlunun artışına, kanda ki bilirubi’nin fazlalaşmasına, ak tabakasının sararmasına ve fecesin renksizliğine yol açmış olunur. Gözün ak tabakasında hastalıktan dolayı oluşmuş sarılık, aynı zamanda klinik muayene ile hastalık rahatlıkla anlaşılır. Genelde kendini apaçık bir şekilde belli eden bir hastalık olduğu için bulgularının aranmasına ve farklı komplikasyonların araştırılmasına gerek yoktur. Hastalığın anlaşılması için tek bir muayene yeterli kalırken, bazı kişiler de hastalığın gelişme evresinde röntgen gibi ilerlemiş cihazlardan faydalanmak en doğrusu olacaktır. Safra kesesi iltihabına neden olan taş röntgen esnasında rahatlıkla görülecektir.

Safra kesesi iltihabı tedavisi;

Safra kesesi iltihabının tedavisi için öncelikle bölgede tıkanmaya neden olan taşın durumuna bakılır. Bunun için hastaya öncelikle muayene yapılır ve ardından röntgen çe]]> Safra Kesesi Taşı Belirtileri https://www.safrakesesi.org/safra-kesesi-tasi-belirtileri.html Sat, 08 Dec 2018 16:49:37 +0000 Safra kesesi taşı belirtileri arasında özellikle çok yağlı ağır yemeklerin yenmesinden sonra karnın sağ üst bölgesinde oluşan ve sırttan omuz kısmına kadar yayılma gösteren bir ağrıdır. Safra kesesi taşı ne Safra kesesi taşı belirtileri arasında özellikle çok yağlı ağır yemeklerin yenmesinden sonra karnın sağ üst bölgesinde oluşan ve sırttan omuz kısmına kadar yayılma gösteren bir ağrıdır. Safra kesesi taşı nedeni ile oluşan ağrı kalp krizi geçiren bir insanın tanımlayacağı ağrı şekline  fazla benzerlik göstermesinden dolayı karıştırılabilmektedir.

Aşırı yağlı ağır yemekler bu ağrı tipinin daha fazla hissedilmesine yol açtığı için özellikle bu tür bir beslenme şeklinden mutlaka kaçınmak gerekmektedir. Safra kesesi taşı kolelit yada normal olmayan safra bileşenlerinin bir araya gelerek vücutta oluşturdukları kristal yapılar olarak tanımlanmaktadır. Safrada oluşan bu kristalize yapılar kum taneleri kadar küçük yada pingpong topu kadar iri bir yapıda olabilmektedirler.

Safra Kesesi Taşı Belirtileri

Safra kesesi taşı belirtileri :

 • Safrada oluşan taşların en büyük belirtisi safra atağı adı verilen bir ağrı hissidir. Bu ağrı sırt bölgesinde, kürek kemikleri arasındaki kısmın sağ omuzun altına denk gelen bölgede oluşmaktadır. Mide bulantısı ve kusma ağrı ile beraber görülebilir.
 • Safra kesesi taşı böbrek taşı sancısı kadar belirgin seyredebilmektedir. Hatta bazı durumlarda safra kesesi taşı nedeniyle oluşan ağrının doğum sancısından bile daha etkili olduğunu belirtilmektedir.
 • Safradaki taşların yol açtığı ağrıya bazen üşüme, düşük ateş, deride yada gözlerde belirgin bir şekilde sarı rengin etkinliğinin artması gibi belirtiler eşlik edebilmektedir. Safra kesesi taşının yol açtığı bu belirtiler ile karşılaşılması durumunda hemen en yakın doktora başvurulmalıdır.
 • Safra kesesi taşı idrar kanalına girerek tıkanmaya yol açabilir. Bu durumda kişinin idrar renginde koyulaşma, ciltte sararma, gözlerde sararma ve kaşıntı gibi problemler oluşabilmektedir.
 • Ağızda oluşan acı bir tat hissi, nefesin kokması ve baş ağrısı gibi belirtiler safra kesesi taşı nedeniyle oluşabilen belirtilerdendir.
 • Safra kesesi taşı olan bazı kişilerde herhangi bir acı ve ağrı hissi olmaz. Bu türden safra taşları tıp dilinde “sessiz taş” olarak adlandırılmaktadırlar. Etkileri bakımından tedavilerine gerek duyulmayan taşlardır.
 • Safra kesesi taşının neden oldukları ağrı hissi  safra sıvısının dengesinin kaybolması sonucu oluşmaktadır.
 • Safra kesesi taşı ağrısı özellikle çok yağlı yemeklerin yenmesinden sonra oluşmaktadır denildi. Bir de aynı duruma kızartma yemeklerde dahil edilebilir çünkü kronik hazımsızlık problemi görülmektedir. Bu nedenle hastada gaz sorunu ve şişkinlik oluşabilmektedir.
 • Safra kesesi taşı nedeniyle hastada sarılık oluşması ihtimali de bulunmaktadır.

Safra kesesi taşı en fazla kimlerde oluşabilmektedir

 • Kadınlarda safrada taş oluşumu erkeklere oranla daha fazladır.
 • Aile bireylerinin birinde safra kesesi taşı olması o kişide de taş oluşum riskinin fazla olmasına neden olur.
 • Kanda görülebilen bazı hastalıkla safra kesesi taşı oluşması riskini arttırabilmektedir.
 • İnfalamatuar olarak tanımlanan barsak hastalıkları taş oluşumuna neden olabilmektedirler.
 • Hızlı bir şekilde kilo verilmesi safra kesesi taşı oluşumuna neden olabilmektedir.
]]>
Safra Kesesi Taşı Bitkisel Tedavi https://www.safrakesesi.org/safra-kesesi-tasi-bitkisel-tedavi.html Sun, 09 Dec 2018 00:04:25 +0000 Safra kesesi taşı toplumumuzda sık görülen ve göründüğü kadar masum olmayan, oldukça ağrı verici bir rahatsızlıktır. Safra kesesinde meydana gelmiş olan taşların % 80 kadarını sertleşmiş kolesterol oluşturur. Kiş Safra kesesi taşı toplumumuzda sık görülen ve göründüğü kadar masum olmayan, oldukça ağrı verici bir rahatsızlıktır. Safra kesesinde meydana gelmiş olan taşların % 80 kadarını sertleşmiş kolesterol oluşturur. Kişilerde oluşmuş safra kesesi taşlarının tedavisi için ilk olarak taşın niteliğine ve durumuna bakılır. Doktor kontrolünün devamın da taşların durumu, organın foksiyonu ve çevresinde bulunan diğer organların etkilenip etkilenmediği göz önünde tutulur.

Tedavi için doktorun önerdiği yolda ilerlerken iyileşme sürecini hızlandırmak adına bitkisel tedaviler de tercih edilebilir. Safra kesesinde oluşmuş olan taşlar, kişi de problemler yaratacak ve safrayı bağırsak ile buluşturan tüpü tıkatacaktır. Bu tüpün tıkanma gerçekleştirmesi sonucunda kişilerde çeşitli ağrılar oluşacak ve şiddetinde her geçen gün artmalar meydana gelecektir. Bu rahatsızlığın herkes de görülme ihtimali var. Ancak risk faktörü olan kişiler genelde hamileler, 60 yaş üzeri kişiler, şeker hastalığı olan ve obez sınırına gelen kişilerdir.

Safra kesesi taşı, bitkisel tedavi yöntemleri ile safra kesesinde efor harcatılarak, sertleşme göstermiş olan kolesterol parçacıklarının kanal dışına atılması sağlanabilir. Örnek vermek gerekirse eğer safrayı çalıştırma gücü olan bitkisel çaylar bu işi gerçekleştirebilir. Bu çaylar arasında zerdeçal kökü, kedi otu, nane çayı, zencefil kökü, tarçın ve rezene sıralanabilir.

Safra Kesesi Taşı Bitkisel Tedavi

Safra kesesi taşı bitkisel tedavisi;

Tarçın: içerisinde yer alan ‘’eugenol’’safra kesesinde bulunan taşların kırılarak küçülmesinde ve vücuttan atılmasında yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda içerisinde yer alan yararlı etkenler sonucunda antibiyotik görevi yapmaktadır. Tarçının sağlık için bilindik her hangi bir zararı olmamasına rağmen ender durumlarda mide bulantısına yol açmaktadır.

Karahindiba: ülser, obezite ve soğuk algınlığı gibi sorunların kişilerde boy gösterdiği zamanlarda tercih edilen karahindiba bitkisi, safra kesesi taşının vücuttan atılmasına da yardımcı olmaktadır. İdrar söktürücü özelliği olan bu bitki, safra kanallarını açıyor ve sürekli tüketilmesi halinde taşlarlın oluşmasını da önlüyor. Ancak bitkinin en bilindik yan etkisi ishal ve mide bulantısıdır.

Maydanoz: tam anlamıyla idrar söktürücü diyebiliriz. Maydanoz safra kesesinde oluşmuş olan taşlar ile diğer bitkilere gerek kalmadan tek başına mücadele edebilir. İçerisinde bulunan ve idrar sökmeye yardımcı olan maddeler, safra kesesinde meydana gelmiş olan taşları da kökünden kazıyacaktır.

]]>
Safra Kesesi Ameliyatı Sonrası https://www.safrakesesi.org/safra-kesesi-ameliyati-sonrasi.html Sun, 09 Dec 2018 07:01:23 +0000 Safra kesesi ameliyatı, genelde günümüzde bulunan iki farklı yöntem ile yapılmaktadır. Bu yöntemlerden birincisi laparoskopi, ikicisi ise kolesistektomi tekniğidir. Kolesistektomi tekniği genelde karın bölgesini kapsayan ve Safra kesesi ameliyatı, genelde günümüzde bulunan iki farklı yöntem ile yapılmaktadır. Bu yöntemlerden birincisi laparoskopi, ikicisi ise kolesistektomi tekniğidir. Kolesistektomi tekniği genelde karın bölgesini kapsayan ve geniş bir kısmı ilgilendiren operasyon olarak karşımıza çıkarken, laparoskopi ise safra kesesinin tamamının bulunduğu alanda yüzeyel minik delikler açılarak uygulanılan bir cerrahi müdahaledir. Laparoskopi de uygulanılan teknik ile safra kesesi alınır ve işlem küçük bir alanda gerçekleşir. Diğer seçenek olan kolesistektomi yöntemine göre laparoskopik ameliyat daha çok tercih edilir ve hastanın iyileşme süreci daha kısadır. Ancak hasta için hangi yöntemin daha uygun olacağına hastanın sağlığı, diğer organların ve safra kesesinin durumunu kontrol eden cerrah belirler.

Safra kesesi ameliyatı sonrası;

Doktorunuz, ameliyatın ardından size yapmamanız ve yememeniz gereken besinler ile içecekler hakkında bilgiler sarf edecektir. Bu önlemler hastanın iyileşme sürecini hızlandırmak ve ilerde safra kesesi ile ilgili bir daha sorunlar yaşamamak adına önemlidir. Ameliyatın arkasından çok yağlı besinler yememeye vücudu yavaş, yavaş alıştırmak güzel bir karar olacaktır. Bilhassa ameliyatın arkasından yaklaşık 2-3 ay kadar kırmızı et tüketmemeye ve onun yerine balık, tavuk ve az yağlı süt ürünleri tüketmeyi tercih etmelisiniz.

Safra Kesesi Ameliyatı Sonrası

Günlük olarak minimum 8-10 bardak kadar su içmeye çalışın ve baharatlı besinlerden, şekerli gıdalardan kaçının.

Ameliyatın ardından bir hazımsızlık problemi ile tanışmış iseniz doktorunuzu aramalı ve tüketmeniz gereken gıdalar hakkında yardım istemelisiniz. Doktorunuz bu durumda size bir protein takviyesi almanızı önerebilir veya size uygun bir yemek listesi verebilir.

Ameliyatın ardından ishal olmanıza neden olacak bitki çaylarından ve kayısı gibi ishal olmanıza neden olacak meyvelerden uzak durmalısınız. Bu husus da bol lifli gıdalar tercih edebilirsiniz. Lifli besinler ishalin oluşmasını ve kronik bir hale gelmesini önleyecektir. Kişilerde gaz yapmayan yeşil sebzelerden ve meyvelerden çok tüketin. Bu besinler, eğer ki ishal olmuş iseniz kaybettiğiniz mineral ve vitaminlerin yerine koyulmasında yardımcı olacaktır.

Safra kesesi ameliyatı sonrası yenmemesi gerekenler;

 • Lahana, brokoli
 • Fasulye, karnabahar
 • Kahve ve yağlı süt ürünleri
 • Çay, çikolata
 • Gazlı ve şekerli içecekler
 • Fazla baharatlı yemekler

Safra kesesi ameliyatı sonrası egzersiz

Safra kesesi ameliyatı sonrası egzersiz programlarına geçiş yapmadan önce iyileşme sürecini beklemek en doğrusudur. Ameliyatın arkasından ağır tempolu ve ağırlık gerektiren egzersizlerden kaçınmak gerekir. Ameliyat sonrası dinlenmeye geçmeli ve bu dönemde stres, üzüntü ve yorgunluk gerektirecek durumlardan uzak durmak lazım. Ağır bir operasyon geçirmemiş bir hastanın yaklaşık 6 hafta kadar kendine çok iyi bakması ve yaralarının iyileşip kapanmasını beklemesi tavsiye edilir. Ancak günlük olarak ilk önce ev içerisinde hafif yürüyüşler yaparak işe başlayabilirsiniz. Temponuzu durumunuzu göre arttırabilir veya azaltabilirsiniz. Eğer yürüyüş yaparken kendinizi tam olarak iyi hissetmiyor iseniz bırakmak en doğru karar olacaktır.

]]>
Safra Kesesi Nedir ? https://www.safrakesesi.org/safra-kesesi-nedir.html Sun, 09 Dec 2018 20:55:54 +0000 Safra kesesi nedir sorusuna vereceğimiz yanıt, karın bölgesinin üst tarafında yer alan, karaciğerin altındaki armut şekline benzer bir organ olacaktır. Karaciğerin yaptığı safrayı biriktirerek, konsantre hale getire Safra kesesi nedir sorusuna vereceğimiz yanıt, karın bölgesinin üst tarafında yer alan, karaciğerin altındaki armut şekline benzer bir organ olacaktır. Karaciğerin yaptığı safrayı biriktirerek, konsantre hale getiren ve safra yolları ile bağırsağa akmasını sağlayan bir organ. Safra, bağırsakta bulunan yağların sindirimi ve emilimi için oldukça önemlidir. İçinde bulunan kolesterol ya da pigmentlerin çökelek oluşturarak, zamanla taş oluşturması organın rahatsızlanmasına sebep olur. Farklı büyüklüklerde oluşan taşlar, ağırlıklı olarak kolesterol taşlarıdır. Normal röntgende görünmeyen bu taşlar, ağrıya sebep olarak, hastaları rahatsız eder.

Safra kesesi taşları kimlerde görülür

 • 20-60 yaş aralığındaki kadınlar, erkeklere göre 3 kat daha fazla risk altındadır.
 • Fazla sayıda doğum yapmış kadınlarda daha fazla görülür.
 • Şişmanlık ve yaş taş oluşumlarını arttırır.
 • 60 yaşından büyük kişilerde %10-20 oranında taş bulunur.
 • Hamilelik sonrasında yağ ve kolesterol seviyelerindeki düzensizlikler sebebiyle taş oluşumları görülür. 

Safra kesesindeki rahatsızlıklarda görülen şikayetler nelerdir

Ağrı: Karnın üst bölgesinde oluşan, sırta ve omuza yayılabilen ağrı, bulantı ve kusma eşliğinde yaşanır. Genellikle yemeklerin ardından, organın kasılması ile yaşanır. Kasılma sırasında taşın organın boynuna doğru kayması ve sıkışması sonucunda yaşanan ağrı birkaç saat kadar geçmeyebilir. Küçük taşların safra yollarına geçmesi de ağrıya sebep olur. Bununla birlikte idrarda koyulaşma, dışkıda renk değişimi gibi belirtiler yaşanabilir. Taş oluşumlarının yanında iltihap oluştuysa, ateş, titreme ve üşüme belirtileri görülür. Yaşlılarda bu belirtiler daha hafif seyreder. 

Sarılık: Safra yollarına inen taşlar, safranın akışını engellediğinden deride ve göz aklarında sararmalar, idrarda koyulaşma, dışkıda renk değişimine sebep olur. Tıkanma sarılığı olarak bilinen bu durum, safradaki bilirubinin kana karışması sebeiyle oluşur. 

Pankreatit: Taşların safra kanalıyla beraber pankreas kanalını tıkamasıyla oluşan rahatsızlık, karın bölgesinin orta ve üst bölümlerinde hissedilen ve yanlara yayılan ağrıyla belirlenir. Tedavi edilmediğinde ölümcül sonuçlara sebep olabilir.

Gıdalara karşı tahammülsüzlük: Özellikle lahana, kızartmalar, ağır soslar, karnabahar, tavuk ve hinde derisi, turp ve bazı gıdaları yememek isteyen kişilerin safra kesesinden sorunu olduğu düşünülmelidir. Bulantı ve kusma şikayetleri, şişkinlik ve hazımsızlık verdiği belirtiler arasında yer alır.

Safra Kesesi Nedir

Safra kesesi rahatsızlıklarının teşhisi nasıl yapılır

Hastanın dinlenmesi ve fiziki muayenesinin ardından yapılan ultrasonografi, safradaki taşların görüntülenmesine ve teşhisine yardımcı olacaktır. Bu yöntemle taş ve çamur oluşumları kesin olarak görülür. İltihap veya taşların safra yollarına düşmesi durumunda, MR Manyetik Rezonans, BT Batın tomografisi yapılarak teşhise yardımcı olunur.  

Safra kesesi hastalıklarının tedavisi nasıl yapılır

Safra kesesinde taş oluşumu olan hastalar izlenerek, verdiği rahatsızlıklar belirlenir. Şikayete sebep oluyorlarsa laparoskopik kolesistektomi yapılarak safra kesesi alınır. Bu yöntemde karına açılan deliklerle görüntülenen safra kesesi alınır. 24-48 saatte evine gidebilen hasta bu sorunundan kurtulabilmektedir. Bu yöntemin uygun olmaması durumunda, açık ameliyat yapılarak sorun çözümlenir. Anestezi alması uygun olmayan hastalarda ise taşları kırarak veya eriterek sorun çözülür. Bunu yapmak için taşların kolesterol taşı olması, sayıları, büyüklüğü ve safra kesesinin kasılma yeteneğinin bulunması gerekir. Şartlar bulunuyorsa ses dalgaları ile kırılan taşlar, eritilerek yok edilir.

]]>
Safra Kesesi https://www.safrakesesi.org/safra-kesesi.html Mon, 10 Dec 2018 09:44:02 +0000 Safra Kesesi, Karaciğerden salgılanan safranın karaciğerin alt kısmında toplandığı torba şeklindeki bir organdır. Aynı zamanda safra için depo görevini yapan ve safrayı daha koyu hale getiren bir organdır. Şekli yönünden armuda ben

Safra kesesinin görevi safrayı depo etmektir. Safra tuzları, bilirübin, kolesterin gibi maddeler genellikle kese duvarından emilmezler. Bu nedenle kesedeki safranın koyuluğu artmaktadır.Yemek sırasında yağ, hidroklorik asit, peptonlar, yumurta sarısı gibi maddeler sebebiyle onikiparmak bağırsağı mukozasından kolesistokinin çıkarak kesenin kasılmasını sağlamaktadır. Kese kasıldıktan sonra safra kesesinde depolanmış safra bağırsağa boşalır. Böylece sindirim için lazım olan kafi miktarda safra bulunmuş olur. Safra kesesi aynı zamanda safra yollarının iltihaplarını da düzenlemektedir.

 Safra Kesesi


Safra kesesi iltihapları vardır. Bu safra kesesi iltihapları had ve müzmin olabilirler. Had safra kesesi iltihaplarının en çok görülen nedeni safra kesesi ağzının tıkanmasıdır. Bu tıkanma genellikle safra taşı sebebiyle olmaktadır. Safra kesesinin ağzının tıkanmasının yanında mide ülserleri, lenf bezi büyümeleri, tümörler de tıkanma sebeplerinden bazılarıdır. Safra kesesinin ağzı tıkandıkça kese içindeki basınç artmaktadır. Bu sebeple de kese duvarına gelmesi gerektiğinden daha az kan gelmektedir. Bu kan az geldiğinde kişinin iltihap, doku ölümü ve kangren  hastalığı olma ihtimali yüksektir. Safra kesesi içinde ki safra tuzlarının artması had kolesistite yol açmaktadır. Kansız, hasarlı ve hayatiyeti kaybolmuş bir safra kesesi  mikropların yerleşmesi için müsait bir ortam oluşturur. Safra kesesi iltihabının en önemli belirtisi karnın sağ üstünde şiddetli ve devamlı olan ağrıdır. 

Bu ağrı kişi nefes aldığında daha da şiddetlenir. Aynı zamanda safra kesesi iltihabı olan kişilerde bulantı, kusma ve yüksek ateş vardır. Had safra kesesi iltihapları genellikle 40 yaşını geçmiş, şişman ve çok doğum yapmış kadınlarda gözlenir. Müzmin safra kesesi iltihabı had iltihaplar iyileştikten sonra, kesede bıraktıkları hasarların husûle getirdiği klinik bir tablodur. Müzmin safra kesesi iltihaplarında genellikle safra taşı bulunmaktadır. Müzmin safra kesesi iltihabında mide ve bağırsak bozuklukları görülür. Geğirmek, gastrit, iştahsızlık, kanser, karaciğer hastalıkları, karın ağrısı, onikiparmak bağırsağı ülseri, safra taşları ve şişmanlık safra kesesi hastalıklarının belirtilerindendir. 
Safra kesesi için şifalı bitkiler vardır. bunlar katırtırnağı, lahana ve şeftalidir.
]]>